gnocchi

Përbërës:

  • 400g patate me miell
  • 1 e verdhë Veze
  • Miell 5L
  • 4el Griess
  • Härdöpfel
  • Schtiekhuus
  • Arrëmyshk

Lani patatet dhe gatuajeni në një tigan derisa të zbuten, ftohen, zhvishen dhe shtypni përmes shtypit të patates ose, përndryshe, pure me një blender. Shtoni përbërësit e mbetur dhe sezonin me erëzat dhe përzieni në një brumë të butë.

Në një tigan, lëreni ujin të nxehet, por jo të vlojë! Në një sipërfaqe pune të pluhurosur me miell, hapeni brumin me duar dhe priteni në copa të barabarta dhe formojini në gnocchi. Me një pirun, brazdat shtypen brenda.

Tani ziejini gnocchi-t në ujin e kripur, kullojeni dhe shërbejeni.

Nëse gnocchi-së bie përveç gjatë testit, thjesht gatuaj disa bollgur ose miell në brumë.

Lini një koment

Të gjitha komentet kontrollohen para botimit të tyre