Bukë ulliri me origano

Përbërësit:

- miell 500g
- 3 ujë dl
- 1 qese me maja të thata
- 4 lugë pizza / makarona shalë
- 2 lugë vaj ulliri
- ullinjtë e thurur dhe të përgjysmuar

Mix miell, maja e thatë dhe pizza / pasqyrë pasteg në një tas, pastaj derdh ujë dhe vaj ulliri në të dhe gatuaj në një brumë të butë.
Në fund, ullinjtë janë ende të zhytur nën brumë, pastaj brumë, në një tas, të rritet në një vend të ngrohtë për rreth 1 orë e gjysmë.

Kur brumë është rritur rreth dy herë, jepni brumë në një fletë metalike, gatuani shkurtimisht përsëri dhe pastaj formoni një top. Në kërkesa ullinj në krye të bukës.
Tani mbuloni bukën me një peshqir përsëri, për rreth 45 minuta.
Piqni në një furrë të nxehur, në 190 ° gradë, rreth 30 minuta.

Këshillë:
Ullinjtë mund të jepen sipas gjëteve të tyre dhe bukë gjithashtu mund të jetë i pjekur ose në kutinë.

Lini një koment

Të gjitha komentet kontrollohen para botimit të tyre